Trtnelem
. 2007.11.06. 17:51
A „punk rock” kifejezs (melybl a „punk” kezdt vagy joncot is jelent[1]) amely az 1960-as vek kpzetlen gitr s nek alap amerikai rock and roll-egytteseire utal (pldul The Standells, The Sonics, The Seeds), amelyeket gyakran „garzsrock”-egyttesekknt soroltak be. A kifejezs Dave Marsh rock zenei kritikustl szrmazik, aki elsknt hasznlta a ? and the Mysterians jellemezsre, az 1971 mjusban, a Creem magazinban megjelent cikkben[2], az 1970-es vekben azonban szmos ms rock zenei jsgr is tvette. A gitrosknt s kritikusknt is tevkenyked Lenny Kaye is felhasznlta a hatvanas vek garzsrock-egytteseivel s a pszichedelikus rock kezdetleges kvetivel kapcsolatban. Lenny Kaye nem sokkal ezutn Patti Smith avantgrd kltvel egyttest alaktott, az elsknt, 1975-ben megjelent Horses cm albumuk pedig nagy hatst gyakorolt a hetvenes vek punk rockereire. Rszben ez vezetett ahhoz, hogy a zenre utalva, a kifejezst egyszeren „punk”-ra rvidtettk.
Az 1960-as vek garzsegytteseire gyakorolt hatsa mellett a punk rock gykereihez tartozik a durva viselkeds, a sznpadi- s a sznpadon kvli erszak, amely a hangszerek megronglsra is kiterjed, ahogyan az a korai Rolling Stones s a The Who esetben is megfigyelhet, s amely viselkedsmd visszavezethet az tvenes vek vgre, Eddie Cochranhez s Gene Vincenthez; a goromba s disszonns stlus The Velvet Undergroundhoz; a szexulis s politikai konfrontciikrl s sznpadi erszakossgukrl is ismert detroiti Alice Cooperhez, The Stoogeshez s MC5-hoz; az angol pub rock sznteret s a politikai undergroundot kpvisel Mick Farrenhez s a The Deviantshoz; a New York Dollshoz s a hetvenes vek nhny brit „glam rock” illetleg „art rock” eladjhoz, pldul David Bowie-hoz, Garry Glitterhez s a Roxy Musichoz. Megllapthat, hogy ms mfajok, mint pldul a reggae, a funk vagy a rockabilly is hatst gyakoroltak a korai punk rockra.
A punk rock vlaszreakci volt a hetvenes vek populris zenjre, mindarra, amit a punkok a felsznes diszkzenben, a bombasztikus heavy metalban, progresszv rockban s arna rockban lttak megtesteslni. A punk elutastotta a hatvanas vek hippi ellenkultrjnak maradvnyait is. Lenztk az olyan egytteseket, amelyek tlltk a hatvanas veket (pldul a Jefferson Airplane-t), mivel szerintk a korbban radiklis kijelentseik miatt ltaluk is tisztelt eladk elbutultak s szgyent hoztak magukra. Erre az egyik leggyakrabban felhozott plda a hetvenes vek kzepn a televzis srreklmokban szerepl Eric Clapton, aki a hatvanas vek rockzenei ikonjaknt sz szerint eladta magt a rendszernek, amellyel korbban szemben llt.
Az tvenes s hatvanas vek eurpai szituacionista mozgalma ltal kpviselt kulturlis kritika s lzadsi stratgik hatssal voltak a brit punk mozgalom els kpviselire, klnsen a Sex Pistolsra. A Pistols menedzsere, Malcolm McLaren tanulmnyozta a szituacionista elveket, amelyek Vivienne Westwood ltal ltttek formt az egyttes ruhzatban, tovbb feltntek a Jamie Reid ltal a szmukra ksztett grafikkon is.
A brit punkmozgalom tvette a Skiffle-tl a „csinld magad” attitdt, amely a II. vilghbor utn, az 1950-es vekben bukkant fel Angliban. A brit punk rock megjelense egybeesett a hbor utni konszenzus idszaknak vgvel, amely megelzte a thatcherizmust, s szinte az sszes egyttes munkssgban felbukkan a dhdt trsadalmi elidegeneds.
|