Jellemzi
wikipdia 2007.11.06. 17:50
A punkegyttesek gyakran prblnak versenybe szllni a hatvanas vek garzs rock egytteseivel. A punk rocknl fontosak az egyszer zenei szerkezetek s megoldsok. A korai angol punk fanzin, a Sniffin' Glue 1977-ben megjelentetett nhny brt, amely hrom akkordot brzolt, az albbi ksr szveggel: „Ez egy akkord, ez egy msik, ez egy harmadik. Most alakts egyttest.”. A legtbb punkdal versszak-refrn szerkezet s 4/4-es temmutatj. A rvid szmok szintn a stlus alapjaihoz tartoznak. A dalok hossza ltalban kt s fl perc, de nha kevesebb, mint fl perc.
A punk jellegzetes hangszerei a dobfelszerels, egy vagy kt elektromos gitr s egy elektromos basszusgitr, amelyek az neket ksrik. A dobok tbbnyire kemnyen s szrazan szlnak s egyszer felptsek, ltalban ngy darabos kszletet hasznlnak, amely tartalmaz egy pergdobot, egy lltamot, egy lbdobot s egy basszus dobot, valamint nhny cintnyrt, kztk egy hi-hatet, egy-kt crasht s egy ride-ot. A dobverk szintn egyszerek, az alap negyedek lejtszsra a basszusdobot vagy a lbdobot hasznljk (habr a hardcore punk dobjtka ltalban gyorsabb s nehezebb, mgis azonos felszerelst ignyel). A basszus szekci ltalban a gitros(ok) ltal jtszott akkord nhny alap hangjegyt szlaltatja meg. A gitr rszek nagyrszt torztott power akkordok, hasonlak a Link Wray ltal jtszottakhoz, habr nmelyik egyttes surf rock szemllet, knnyebb „vibrlbb” dallamokat jtszik. Az nek (az angolszsz eladk esetben) gyakran nazlis, s inkbb beszdnek, mint neknek hat. A zene legyrtsa sorn a minimumra trekednek, nmelyik felvtelt egy garzsban ll felvevvel rgztik. Az egyttes tagjai legtbbszr nemcsak zenlnek, hanem a felvteleket is maguk ksztik s terjesztik.
Egy fiatal punk gy beszlt rla: „A punk nem holmi zenei mfaj, nem egy stlusirnyzat, a punk egy letrzs...”
Az 1970-es vek kzepn a punk dalszvegek szkimondak voltak, trsadalmi s politikai tren egyarnt, amely megklnbztette ket a kortrs mvektl. Az olyan szerzemnyek, mint pldul a The Clash „Career Opportunities” s „London's Burning” cm szmai, a munkanlklisggel, az unalommal s a vrosi let ms nyomaszt problmival foglalkoztak; nha nyltan becsmrelve a kormnyzatokat s az uralkodhzakat, ahogyan azt a The Sex Pistols is tette a „God Save The Queen” s az „Anarchy in the UK” cm dalaiban; egyesek pedig hatrozottan anti-romantikus mdon brzoltk a szexet s a szerelmet, ahogyan a The Voidoids' tette a „Love Comes in Spurts”-ben.
Trtnelem [szerkeszts]
|